oferta
Grupa rozwojowa dla młodzieży:
Trening Umiejętności Społecznych
Edycja XII 2024/25
informacje
To już XII edycja zajęć grupowych proponowanych młodzieży od 13 do 19 roku życia w Gabinecie Psychologicznym ZAPRZYJAŹNIENI
dr Magdalena Wegner-Jezierska. Nasze zajęcia cieszą się popularnością i gromadzą w swoich kręgach coraz więcej nastolatków.
W roku szkolnym 2024/25 proponujemy młodzieży aż trzy równolegle działające grupy:
- Młodzieżowa S (Serce), dla najstarszych nastolatków od 16 do 19 lat
- Młodzieżowa M (Mózg), dla najmłodszych nastolatków od 13 do 15 lat
- Młodzieżowa U (Umysł), dla nastolatków 15 do 17 lat
Czym są grupy rozwojowe Treningu Umiejętności Społecznych (TUS)?
Trening Umiejętności Społecznych to metoda pracy grupowej, która zyskuje na swojej popularności zarówno dzięki atrakcyjnej formule, jak i skuteczności. Metoda oparta jest na dowodach, co oznacza, że ma popartą badaniami efektywność. Podczas treningu, każdy uczestnik ma okazję poćwiczyć swoje tzw. „kompetencje miękkie”. Członkowie grupy w komfortowych warunkach uczą się budować relacje, pracują nad różnymi obszarami życia społecznego, otrzymują informacje zwrotne zarówno od trenerów, jak i od uczestników grupy na swój temat. Dowiadują się czym zachęcają innych do kontaktu, a czym zniechęcają, jakie ich zasoby warto rozwijać, uczą się stawiania sobie celów życiowych i ich metod rozwoju. Mają okazję dyskutować z równolatkami o higienie cyfrowej oraz budowaniu swojego zdrowego życia zarówno w obszarze zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Pracują nad asertywnych stawianiem granic, kulturą osobistą w obrębie komunikacji. Kompetencje miękkie obejmują wiele aspektów rozwoju emocjonalnego i społecznego nastolatków
Na czym opieramy się budując program spotkań?
Nikt obecnie nie jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób będzie wyglądać świat, w którym będą żyć dzieci, kiedy osiągną dorosłość, gdyż tempo zmian jest nieporównywalne do znanego ludziom z przeszłości. Możemy być jednak pewni, że świat będzie się zmieniać w niewyobrażalny sposób oraz dostarczać nadmiaru bodźców i informacji. Już dziś jest to jednym z powodów załamania w obszarze zdrowia psychicznego. Nasze nastolatki, będą musiały posiadać nie tyle zapamiętaną wiedzę, (ta jest i będzie dostępna „na kliknięcie myszką”), lecz wykazywać się elastycznością w dostosowywaniu się do zmian, umiejętnościami współpracy, komunikacji, a także odróżniania informacji wartościowych od spamu oraz radzenia sobie z przebodźcowaniem. Dbałość o zdrowie psychiczne to wyzwanie 21 wieku i podstawa, aby móc budować szczęśliwe życie. Nasz program zajęć jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata i świata przyszłości naszych dzieci, jednocześnie daje szerokie fundament do działania już teraz w codziennym życiu nastolatków
Czego będzie uczyć się Państwa nastolatek?
XII edycja Treningowa odbywa się pod hasłem 5 razy K.
- KOMUNIKACJA (zarówno miedzyosobowa, jak inicjacja i podtrzymywanie kontaktu, wystąpienia publiczne, umiejętność zabierania głosu na forum, zaprezentowania się).
- KRYTYCZNE MYŚLENIE czyli umiejętność rozumienia sytuacji społecznych, poddawania w wątpliwość treści I ich analiza, unikanie myślenia stereotypowego, obrona własnego stanowiska.
- KOOPERACJA czyli współpraca, odnalezienie się w grupie, równoprawne uczestnictwo w zadaniach projektowych.
- KREATYWNOŚĆ – działanie twórcze, pozbycie się obawy bycia innym, ciekawość nowatorskich rozwiązań, łamanie stereotypów i barier,
- KOMFORT PSYCHICZNY – dbanie o zdrowie psychiczne, korzystanie z mindfulness, umiejętność balansowania życia, stawianie sobie celów i szukanie sposobów ich realizacji, budowanie poczucia własnej wartości, emocjonalność i radzenie sobie w obszarze psychicznym.
Kto pracuje z Państwa nastolatkiem?
Nasze specjalistki to nasz największy atut, wraz z wartościowym programem realizowanym podczas zajęć. Nasze certyfikowane trenerki umiejętności społecznych to osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym w pracy grupowej i indywidualnej z dziećmi i młodzieżą. Są wśród nas psycholożki, pedagożki specjalne, socjolożki, badaczki społeczne. Osoby cierpliwe, empatyczne, traktujące nastolatków z powagą i szacunkiem. Stale podnoszące kwalifikacje, pasjonatki swojej pracy. Sylwetki osób pracujących w zespole Zaprzyjaźnionych znajdą Państwo w zakładce O nas.
Opłaty
Miesięczny koszt zajęć to 400 zł. Jest to kwota stała w ciągu całego roku szkolnego i obejmuje udział nastolatka w 4 godzinach zegarowych zajęć w ciągu miesiąca. Przed przystąpieniem do grupy nastolatek wraz z rodzicem odbywa godzinne spotkanie kwalifikujące do grupy. Jego koszt to 250 zł. Uczestnicy otrzymują po ukończeniu kursu certyfikat odbycia określonej liczby godzin Treningu Umiejętności Społecznych, który mogą z powodzeniem zamieszczać w swoim CV poszukując pracy, aplikując po wyróżnienia i nagrody czy kandydując na różne funkcje społeczne.
Z rodzicami uczestników podpisujemy umowę na zajęcia. Okres wypowiedzenia umowy trwa jeden miesiąc. W razie nieobecności nastolatki mogą odrabiać zajęcia w innym terminie.
Miejsce i formuła spotkań
Nastolatki spotykają się dwa razy w miesiącu na dwugodzinnych zajęciach prowadzonych metodą treningu umiejętności społecznych w formie warsztatowej. Oznacza to praktyczne, ćwiczeniowe realizowanie zagadnień, które stanowi aktywną, a zarazem skuteczną formę pracy. Zajęcia odbywają się w sali treningowej Gabinetu Psychologicznego Zaprzyjaźnieni w Poznaniu, przy ulicy Piłsudskiego 104/3. W grupie uczestniczy do 12 osób. Zajęcia odbywają się w poniedziałki (Grupa Młodzieżowa U) lub wtorki (Grupa Młodzieżowa S i M) od 16.30 do 18.30.
Dla kogo przeznaczone są grupy TUS?
Grupa przeznaczona jest dla każdego nastolatka, który chce pogłębiać wiedzę i umiejętności z obszaru relacji międzyosobowych, rozwiązywania konfliktów, budowania relacji, dbania o swoje zdrowie psychiczne, a także umiejętności dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości, radzenia sobie z wyzwaniami cyfrowego świata, planowania i realizacji własnych celów. Zajęcia pogłębiają wgląd we własne życie psychiczne, stany emocjonalne i uczą radzenia sobie tym ważnym obszarze.
W grupie odnajdzie się każdy nastolatek, także rozwijający się w spektrum autyzmu czy z ADHD, zespołem nieśmiałości czy inną trudnością. Dbamy, aby każdy uczestnik, w zgodzie ze sobą, krok po kroku rozwijał się, przełamywał swoje bariery, otwierał na innych, budował wartościowe relacje.